Strona internetowa Szkoły Podstawowej im. księcia Józefa Poniatowskiego w Wysokienicach

Biblioteka_2018

 

 

Biblioteka szkolna 

Od 1 września 2015 roku opiekunkami biblioteki szkolnej są panie: Katarzyna Szkup i Beata Ulanowska.

 

  

rok szkolny 2018/2019

 Podczas uroczystości zakończenia roku szkolnego dyplom i nagrodę za osiągnięcie wysokich wyników w czytelnictwie otrzymali: Szymon Klimczak (kl.3) oraz Joanna Świderek (kl.4).

 


 

 

 

 

 

6 maja czwrtoklasiści przygotowali wystawkę z książek, które zostały podarowane przez uczniów do biblioteki szkolnej. Zwrócili uwagę, że książki, które zostały oddane jako dar do biblioteki wyglądają jak nowe. Dziewczynki postanowiły od razu wypożyczyć książki, ktore im się spodobały.


 

Laureatki konkursu czytelniczego "Balladyna" otrzymały nagrody książkowe, a wszyscy uczestnicy otrzymali kubusie ufundowne przez sklepik szkolny.


 

 

Szóstoklasiści za udział w konkursie "Niebezpieczne przygody w Afryce" otrzymali kubusie, a Amelka, która uzyskała największą liczbę punktów- nagrodę książkową. Nagrody ufundował sklepik szkolny.

 


 

2 kwietnia szóstoklasiści wzięli udział w konkursie czytelniczym pt. "Niebezpieczne przygody w Afryce". Konkurs polegał na wypełnieniu karty konkursowej tematycznie związanej z książką "W pustyni i w puszczy" Henryka Sienkiewicza. Największą wiedzą wykazała się Amelia Rosa, która otrzyma nagrodę książkową.

 

 

Z okazji Międzynarodowego Dnia Książek dla Dzieci uczniowie z klasy drugiej i trzeciej wzięli udział w konkursie na krzyżowkę czytelniczą, w której musieli wykazać się znajomością utworów Jana Brzechwy. Karty konkursowe otrzymali do wypełnienia w domu. Wśród dostraczonych i prawidłowo rozwiązanych krzyżówek wylosowanych zostało 5 uczniów, którzy otrzymali książeczki dla dzieci. Losowania dokonała pani Joanna Tołżewska - nauczycielka języka angielskiego. Książki na nagrody pochodziły z prowizji uzyskanej ze sprzedaży książek podczas kiermaszu "Taniej książki". wszystkie dzieci, które dostarczyły karty konkursowe otrzymały lizaki i zakładki do książek.

 
 

 

29 marca odbył się konkurs czytelniczy dla uczniów klasy siódmej pt. „Czy znasz Balladynę?”. Konkurs polegał na wypełnieniu karty konkursowej zawierającej 21 pytań i krzyżówkę tematycznie dotyczącej treści „Balladyny” Juliusza Słowackiego.

 

Wszystkie uczestniczki konkursu wykazały się dużą wiedzą dotyczącą znajomośći "Balladyny". Najwiekszą ilość punktów uzyskała Zuzanna Karcz, dalej Katarzyna Karcz i Katarzyna Szochner. Sódmokalsistki otrzymają nagrody książkowe.


 

Marcowa gazetka ścienna biblioteki szkolnej nosi tytuł "My chcemy wiosny!". Zawiera utwory mówiące o nadejściu wiosny oraz zawiera informacje dotyczące zwiastunów wiosny.


 

Biblioteka szkolna była organizatorem etapu powiatowego  IV edycji Ogólnopolskiego Konkursu „Wielka Liga Czytelników”, objętego patronatem Ministra Edukacji Narodowej, który odbył się 28.02.2019r. Powiatowym koordynatorem konkursu była p. Katarzyna Szkup.

 

Głównym celem tego projektu było promowanie czytelnictwa wśród najmłodszych i ich rodzin, rozbudzanie umiejętności poszukiwań literackich, zdobywanie wiedzy i zainteresowania literaturą, rozwijanie zdolności językowych oraz kształtowanie postawy uczciwej rywalizacji i współpracy z grupą rówieśników..

W tym roku szkolnym w Konkursie wzięło udział 2000 szkół podstawowych. „Wielka Liga Czytelników” to ponad 100 tysięcy przeczytanych książek i przeszło 50 tysięcy aktywnych, młodych czytelników w całym kraju – w tym z Wysokienic, Białynina i Janisławic. 

 

Miło nam zakomunikować, że w tym wydarzeniu czynny udział brały  szkoły z Gminy Głuchów – Szkoła Podstawowa w Wysokienicach, Szkoła Podstawowa w Białyninie, Szkoła Podstawowa w Janisławicach. Zwycięzcą etapu powiatowego w dwóch kategoriach zostali uczniowie ze Szkoły Podstawowej w Białyninie.

 

Naszą szkołę reprezentowali: w kategorii klas I –IV – Radosław Bieliński, Kamil Kobyłecki i Paulina Rosa – w kategorii klas V- VIII – Zofia Pawlik, Aleksandra Bielińska i Tomasz Bieliński.

 

 

Więcej zdjęć znajdziesz TUTAJ
5 lutego  zostały wręczone nagrody dla laureatów etapu szkolnego Ogólnopolskiego Konkursu „Wielka Liga Czytelników”, a także wszystkich uczestników. Laureatami etapu szkolnego w kategorii klas I-IV zostali: Radosław Bieliński, Paulina Rosa i Kamil Kobyłecki. Zofia Pawlik, Aleksandra Bilelińska i Tomasz Bieliński to laureaci etapu w kategorii klas V –VIII. SmileSerdecznie gratulujemy!

 


 

5 lutego odbyło się pasowanie na czytelnika biblioteki szkolnej uczniów klasy I. Głównym celem uroczystości było zachęcenie najmłodszych uczniów do korzystania z biblioteki szkolnej, wypożyczania książek oraz nieustannego rozwijania umiejętności czytania. Pasowanie na czytelnika to oficjalne przyjęcie uczniów do grona czytelników biblioteki. Zanim jednak uczniowie złożyli przyrzeczenie, obejrzeli przedstawienie, przygotowane przez uczniów klasy II„W krainie książek”. Uczniowie dowiedzieli się, jak należy dbać o książki, czego nie wolno robić, czytając książkę.

 

Po takim wprowadzeniu przyszli czytelnicy złożyli uroczyste przyrzeczenie, że zawsze będą szanować książki, a pani Ulanowska dokonała pasowania każdego z uczniów. Wychowawca klasy I wręczyła wszystkim uczniom pamiątkowe dyplomy, które będą przypominały o tym uroczystym dniu.

 

 

Więcej zdjęć z uroczystości znajdziesz TUTAJ

 


 

W kategorii klas V - VIII do etapu powiatowego IV edycji „Wielkiej Ligii Czytelników” zostali wytypowani następujący uczniowie: Aleksandra Bielińska, Tomasz Bieliński i Zofia Pawlik. 

25 stycznia wytypowani uczniowie z klas I-IV przystąpili do rozwiązania testu kwalifikacyjnego, który dotyczył znajomości treści książek obowiązujących na etapie szkolnym konkursu. Celem konkursu było wyłonienie drużyny, która będzie reprezentować naszą szkołę w kolejnym etapie konkursu.

 

W kategorii klas I-IV do etapu powiatowego IV edycji „Wielkiej Ligii Czytelników” zostali wytypowani następujący uczniowie: Radosław Bieliński , Paulina Rosa, Kamil Kobyłecki.

 


 

Styczniowa gazetka ścienna biblioteki szkolnej nosi tytuł "Karnawał czas zacząć".


 

Do 21 stycznia uczestnicy konkursu „Wielka Liga Czytelników”  dostarczali do biblioteki szkolnej wypełnione karty konkursowe. Okazało się, że  w kategorii klas I-IV poziom jest tak wyrównany, że trzeba będzie przeprowadzić dogrywkę. Do udziału w dogrywce zostają zaproszeni: Antoni Bieliński, Marta Lipska, Joanna Świderek, Magdalena Słodka, Kamil Kobyłecki, Magdalena Bisińska, Maja Łopatka, Kinga Słodka, Szymon Klimczak, Paulina Rosa i Radosław Bieliński.


Wymienieni uczniowie proszeni są 25 stycznia do świetlicy szkolnej na godz. 9.00.

 


W grudniu gazetka ścienna biblioteki szkolnej została poświęcona Świętom Bożego Narodzenia. Zawiera wykaz lektur związanych z tymi Świętami oraz statystkę wypożyczeń za listopad.

 


 

 

 Do etapu szkolnego „Wielkiej Ligii Czytelników” zgłosiło się 34 uczniów. Uczniowie zdobywali 6 sprawności czytelniczych rozwiązując w domu (z pomocą rodzin) testy z pytaniami do treści książek wybranych z konkursowej listy lektur.

 

Lista lektur konkursowych obowiązująca w klasach I-IV: H. Januszewska „Kopciuszek”, Cz. Janczarski „Jak Wojtek został strażakiem”, A. Bahdaj „Pilot i ja”, Cz. Centkiewicz „Anaruk, chłopiec z Grenlandii”, G. Kasdepke „Detektyw Pozytywka”, R. Pisarski „O psie, który jeździł koleją”, J. Parazińska „Szewczyk Dratewka”, M. Kownacka „Plastusiowy pamiętnik”, M. Kruger „Karolcia”, A. Lindgren „dzieci z Bullerbyn”.


Lista lektur konkursowych obowiązująca w klasach V-VIII: R. Kipling „Księga dżungli”, K. Makuszyński „Awantura o Basię”, E. Niziurski „Sposó na Alcybiadesa”, Z. Nienacki „Pan Samochodzik i Templariusze”, A. Oppman „Legendy warszawskie”, M. Musierowicz „Kłamczucha”, C. Collodi „Pinokio”, A. Onichimowska „Duch starej kamienicy”, A. de Saint Exupery „Mały Książę”, F. H. Burnett „Tajemniczy ogród”.

 


 

Ogłoszenie

 

Serdecznie zapraszamy wszystkich chętnych uczniów do unikalnego ogólnopolskiego projektu Wielka Liga Czytelników, którego głównym celem jest promocja czytelnictwa, w tym rodzinnego czytania.

 

Więcej  o tym projekcie można przeczytać TUTAJ

 


 23 listopada z okazji  Dnia Pluszowego Misia  w bibliotece szkolnej odbyły się warsztaty czytelnicze dla uczniów klasy drugiej. Głównym celem zajęć, które przeprowadziła p. Katarzyna Szkup – bibliotekarz szkolny,  było zapoznanie dzieci z historią Dnia Pluszowego Misia. Uczniowie rozmawiali z bibliotekarzem o ukochanych maskotkach, którym opowiadają o swoich radościach i problemach, do których także często się przytulają. Drugoklasiści prezentowali swoje misie, opowiadali o nich, mówili z jakich są bajek, odgadywali zagadki związane z misiami, próbowali także smakołyków każdego misia - słodkiego miodu, brali udział w konkurencjach kto szybciej zje miód. Sam pluszak jest przecież symbolem dobra, miłości, ciepła, łagodności i opiekuńczości, czyli tego, czego jako ludzie bardzo pragniemy. Nic dziwnego, że pluszowe misie z dzieciństwa często towarzyszą nam również w dorosłości i są chętnie wybierane jako maskotki uświetniające różne miejsca czy wydarzenia.

 

 

 


23 listopada biblioteka szkolna zorganizowała kiermasz taniej książki. Z zakupów skorzystali nie tylko uczniowie, ale również rodzice naszych uczniów.

 

   
   

20 listopada uczniowie klas II i III uczestniczyli w warsztatach w Bibliotece Pedagogicznej w Skierniewicach pt. „Spotkanie z bohaterami bajek i baśni w bibliotece”. Zajęcia miały na celu rozwijanie zainteresowań czytelniczych poprzez: obejrzenie filmu „Bajka o sześciu sługach”, rozmowę o obejrzanej bajce, zabawę polegającą na skojarzeniu rekwizytu z tytułem bajki, rozwiązywaniu zagadek o bajkach, wysłuchaniu wierszy o książkach, przeczytaniu  przez bibliotekarkę książki pt. „Książka bez obrazka oraz rozwiązywaniu krzyżówek i kolorowaniu malowanek dotyczących bajek. Zajęcia prowadziła bibliotekarz p. Agnieszka Bakalarska – Majka.       

 
 

20 listopada uczniowie klasy IV i VI uczestniczyli w warsztatach w Bibliotece Pedagogicznej w Skiernieiwcach – „Multimedialny świat bibliotek”, które prowadziły bibliotekarki p. Anna Kowalczyk i p. Jolanta Wojenka. Uczniowie zapoznali się między innymi – jakie typy zbiorów gromadzimy w bibliotece, rodzaje gromadzonych książek, opracowywanie zbiorów, wprowadzanie książek do bazy danych, obróbka techniczna książek, udostępnianie książek czytelnikom. Uczniowie zapoznali się  z „białymi krukami”, jakie są w bibliotece. 

 

W połowie listopada otrzymaliśmy paczkę z książkami z Hurtowni i Księgarni Taniej Książki z Tuliszkowa. Książki miały być przeznaczone na kiermasz. W przygotowaniu kiermaszu pomagała Wiktoria Winiarska - uczennica klasy piątej.


26 października szóstoklasiści wystąpili w przedstawieniu popularyzującym czytelnictwo pt. „Strajk”. Bohaterowie książek postanawiają ogłosić strajk, jednak bibliotekarce i czytelnikowi udaje się przekonać strajkujących do powrotu do książek.  

 

Obsada: bibliotekarka - Amelia Rosa, Nel (W pustyni i w puszczy) - Kamila Ciach, Jagienka (Krzyżacy)- Jagoda Walas, Albus Dumbledore (Harry Potter) - Bartek Dziąg, Zenek (Ten Obcy) - Kamil Dyśko, Kot (Alicja w Krainie Czarów) - Mikołaj Supeł, Drwal (Czarnoksiężnik z Krainy Oz) - Marcin Dudek, uczeń - Karol Stachecki, narratorzy - Janek Lipski i Tomek Bieliński.

 

Więcej zdjęć znajdziesz TUTAJ


W październiku ścienna gazetka biblioteki szkolnej poświęcona została korzyściom płynącym z głośnego czytania.

Zachęcamy do czytania.


Jedną z akcji popularyzujących czytanie w Miesiącu Bibliotek Szkolnych było uzupełnienie plakatu zamieszczonego na drzwiach biblioteki - "Zaproponuj koleżance/koledze ciekawą książkę".

 

 

W październiku zostały zakupione książki dla młodszych dzieci (również z dużymi literami) i dla młodzieży. Można je obejrzeć i wypożyczyć. Kolorowe okładki zachęcają do czytania. Zapraszamy!

 

 

18.10. 2018 r. K. Szkup nauczyciel  bibliotekarz odwiedził dzieci  z klasy zerowej. Zaproponował im wysłuchanie bajki „ O rybaku i złotej rybce”. Dzieci bardzo chętnie rozmawiały co przydarzyło się rybakowi, mówiły o swoich własnych marzeniach. Na zakończenie zajęć, świetnie poradziły sobie z zadaniem  jakie miały wykonać – ułożyły puzzle i pomalowały rysunek.

 

 

W konkursie "Moja mała ojczyzna - jak będzie wyglądała za 100 lat" dwie prace wykonane przez uczennice klasy czwartej: Joannę Świderek i Magdalenę Bisińską będą reprezentować naszą szkołę w Skierniewicach.


 

09.10. 2018 r. grupę dzieci z oddziału przedszkolnego odwiedził szkolny bibliotekarz K. Szkup. Spotkanie to miało na celu rozbudzić w dzieciach chęć czytania książek oraz umiejętność uważnego słuchania. Bibliotekarz zwrócił uwagę na serię książek pt: SAMI CZYTAMY, które znajdują się w naszej bibliotece szkolnej.

 

 

Uwaga konkurs! (dla wszystkich uczniów)

 

Weź udział w konkursie fotograficznym pt. "Czytamy wszędzie". Należy przesłać mailem zdjęcia na adres szkola_wysokienice@intetria.pl (lub przynieść na pendrivie) z czytającymi osobami w różnych, nawet najdziwniejszych miejscach i sytuacjach.

 

Na Wasze propozycje czekamy do 20 października.


 

"Żeganaj lato, witaj jesień" - to tytuł wrześniowej gazetki ściennej biblioteki szkolnej.


 

Uwaga konkurs! (dla uczniów klas 4-6)

 

Weź udział w konkursie międzypowiatowym pt. "Moja mała ojczyzna -  jak będzie wyglądała za 100 lat". Wykonaj pracę plastyczną płaską w formacie A4. Może to być rysunek, grafika, malarstwo, itp.

 

Prace należy oddać do biblioteki szkolnej do 10 października.


 

 Archiwum działalności biblioteki szkolnej: rok szkolny 2015/2016, rok szkolny 2016/2017 oraz rok szkolny 2017/2018.

 


Komentarze

Brak komentarzy. Może czas dodać swój?

Dodaj komentarz

Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.

Oceny

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony
Zaloguj się lub zarejestruj, żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?
Wygenerowano w sekund: 0.19
1,740,767 unikalne wizyty