Strona internetowa Szkoły Podstawowej im. księcia Józefa Poniatowskiego w Wysokienicach

Biblioteka_2015

Biblioteka szkolna
Informacje o działalności Biblioteki w roku szkolnym 2015/16W roku szkolnym 2015/16 opiekunkami biblioteki szkolnej były panie: Katarzyna Szkup i Beata Ulanowska.Na uroczystości zakończenia roku szkolnego 2015/2016 dyplomy najlepszego czytelnika i nagrody książkowe otrzymały uczennice: Zosia Pawlik z klasy drugiej i Lilianna Koczywąs z klasy czwartej. Gratulujemy!20 czerwca Ola Kuba - uczennica klasy szóstej podarowała bibliotece szkolnej 40 książek z literatury dziecięcej i młodzieżowej. Serdecznie dziękujemy!
W maju 2016 r. najwięcej książek (w przeliczeniu na 1 ucznia) wypożyczyli uczniowie klasy pierwszej (wychowawca p. Anna Dominiak). Najlepszym czytelnikiem maja została Oliwia Krocz (kl.5).
6 czerwca p. Alina Duda – Dyrektor Szkoły wręczyła nagrody książkowe laureatom konkursu czytelniczego „Anaruk, chłopiec z Grenlandii” (Tomek Bieliński, Amelka Rosa, Ola Bielińska) oraz konkursu czytelniczego „Z mitologią za pan brat” (Kamil Kowalczyk, Oliwia Krocz i Agata Walas). Poza tym nagrodę dla najlepszego czytelnika w maju otrzymała Oliwia Krocz z klasy piątej.
31 maja uczniowie z klasy drugiej i trzeciej wzięli udział w konkursie czytelniczym „Anaruk, chłopiec z Grenlandii”. Konkurs dotyczył znajomości życia Eskimosa Anaruka w nieprzyjaznym ludziom, mroźnym świecie.
Laureatami konkursu zostali:
I miejsce – Tomasz Bieliński
II miejsce Amelia Rosa
II miejsce Aleksandra Bielińska
Gratulujemy laureatom!
W maju gazetka ścienna została poświęcona życiu i twórczości Henryka Sienkiewicza.
16 maja uczniowie klasy piątej i szóstej wzięli udział w konkursie czytelniczym ,,Z mitologią za pan brat", którego celem była popularyzacja mitów greckich oraz kultury antycznej. Nad przebiegiem i organizacją konkursu czuwała p. Małgorzata Grefkowicz.
12 maja odbył się w Głuchowie gminny etap XXXVI Małego Konkursu Recytatorskiego. Każda szkoła w gminie miała swoich reprezentantów w poszczególnych kategoriach. Naszą szkołę reprezentowały: Zosia Pawlik z kl. II, Natalka Popek z kl. IV i Marta Majewicz z kl. VI. Po wysłuchaniu wszystkich recytacji i burzliwych obradach komisja ogłosiła werdykt: nagrodę i awans do finału powiatowego w kategorii klas I-II zdobyła Zosia Pawlik, która recytowała wiersz Elizy Rozdoby pt. „Światowa krowa”; nagrodę i awans do finału powiatowego w kategorii klas III-IV otrzymała Natalka Popek z wierszem Wandy Chotomskiej „Dziura w moście”; natomiast w kategorii klas V-VI nagrodę i awans do finału powiatowego przyznano Marcie Majewicz za fragment prozy z książki Sharon Creech pt. „Absolutnie zwyczajny chaos”. Nasza szkoła osiągnęła potrójny sukces, a dziewczęta będą mogły zaprezentować się w Skierniewicach już 17 maja. Liczymy na dalsze sukcesy naszych recytatorek.
Zdjęcia z konkursu znajdują się w internetowej galerii http://spwysokienice.pl/photogallery.php?album_id=1039 maja na apelu szkolnym p. Alina Duda – Dyrektor Szkoły wręczyła nagrody laureatom konkursu czytelniczego „Kasdepkowe przygody”. W kategorii klasy pierwszej nagrodę otrzymały: Magda Słodka, Magda Bisińska, Asia Świderek i Julka Kowalczyk; w kategorii klas II-III: Zosia Pawlik, Ola Bielińska, Wiktoria Winiarska i Milenka Brocka; w kategorii klas IV-VI: Marta Majewicz, Olga Lipska, Klaudia Wielanek i Oliwia Krocz.9 maja na apelu szkolnym Zosia Pawlik – uczennica klasy drugiej otrzymała dyplom i nagrodę w konkursie na najlepszego czytelnika kwietnia. Nagrody otrzymali również uczniowie, których prace zostały wysłane na konkurs „Mój bajkowy bohater”: Magda Słodka, Milenka Brocka, Zosia Pawlik, Tomek Bieliński i Amelka Rosa. Nagrody wręczyła p. Alina Duda – Dyrektor Szkoły.9 maja na apelu szkolnym ogłoszono wyniki Konkursu Recytatorskiego „KOLOROWE STROFKI”. W klasie „0”: I miejsce zajął Dawid Fastyn, II – Radosław Bieliński, III – Weronika Antosik Wśród klas I-II: I miejsce zajęła Zofia Pawlik, II – Wiktoria Winiarska, III – Aleksandra Kowalczyk W kategorii klas III-IV: I miejsce zajęła Natalia Popek, II – Natalia Brocka, III – Zuzanna Karcz W klasach V-VI: I miejsce zajęła Marta Majewicz, II – Natalia Krysiak, III – Natalia Dziąg Dyplomy oraz nagrody książkowe ufundowane przez Radę Rodziców wręczyła p. Dyrektor Alina Duda. Laureaci pierwszych miejsc w poszczególnych kategoriach (poza „zerówką”, która ma odrębny konkurs) będą reprezentowali naszą szkołę w eliminacjach gminnych w Głuchowie.
Życzymy powodzenia.
6 maja uczniowie klas IV-VI wzięli udział w konkursie czytelniczym „Kasdepkowe przygody”. Konkurs dotyczył znajomości książki Grzegorza Kasdepke „Co to znaczy… 101 zabawnych historyjek, które pozwalają zrozumieć znaczenie niektórych powiedzeń”. Pierwsza część konkursu polegała na wypełnieniu karty konkursowej. Najwięcej punktów uzyskały: Klaudia Wielanek, Marta Majewicz, Olga Lipska i Oliwia Krocz. Po części ustnej, która polegała na odpowiedzi na wylosowane zestawy pytań, wyłoniono laureatów:
I miejsce: Marta Majewicz kl.6
II miejsce: Klaudia Wielanek kl.6 oraz Olga Lipska kl.5
III miejsce: Oliwia Krocz kl.5
Uczniom klas starszych dziękujemy za tak liczny udział w konkursie.
Gratulujemy laureatom!
5 maja odbył się w naszej szkole Konkurs Recytatorski „KOLOROWE STROFKI” zorganizowany przez p. M. Grefkowicz. W konkursie wzięło udział 27 recytatorów ze wszystkich klas. Jury w składzie: p. Alina Duda – Dyrektor szkoły, p. Małgorzata Grefkowicz – nauczyciel polonista oraz Kinga Mateja – przedstawiciel SU, oceniało każdą prezentację pod względem znajomości tekstu, dykcji, interpretacji oraz ogólnego wrażenia (brało też pod uwagę dobór i długość tekstu). Konferansjerkę bardzo ładnie poprowadziła Patrycja Winiarska.
Zdjęcia z konkursu znajdują się w internetowej galerii http://spwysokienice.pl/photogallery.php?album_id=100„Największa, najmniejsza, najstarsza, najgrubsza… książka w bibliotece szkolnej” to tytuł wystawki, którą można było obejrzeć w bibliotece szkolnej. Ciekawostka: najstarsza książka znajdująca się w naszej bibliotece to „Życiorysy naszych najlepszych poetów 16-go stulecia” Wł. Weyhertówny (1899r.).
5 maja uczniowie klasy drugiej i trzeciej wzięli udział w konkursie czytelniczym „Kasdepkowe przygody”. Konkurs dotyczył znajomości książki Grzegorza Kasdepke „Z piaskownicy w świat”. Otwarcia konkursu dokonała p. Alina Duda – Dyrektor Szkoły. Pierwsza część konkursu polegała na wypełnieniu karty konkursowej, w której polecenia były głośno czytane przez nauczyciela. W tej części konkursu najwięcej punktów uzyskała Zosia Pawlik (kl.2). Do części drugiej poza Zosią zakwalifikowały się jej trzy koleżanki z klasy: Ola Bielińska, Wiktoria Winiarska i Milenka Brocka. Po podliczeniu punktów z obu części okazało się, że konkurs „Kasdepkowe przygody” w kategorii klas II-III wygrała Zosia Pawlik; miejsce drugie zajęła Ola Bielińska, trzecie miejsce przypadło Wiktorii Winiarskiej; Milenka Brocka otrzymała wyróżnienie za bardzo dobry wynik.
Gratulujemy!!!
„Nowości w bibliotece szkolnej” – to tytuł wystawy książek, które ostatnio trafiły do biblioteki szkolnej w ramach akcji „Podaruj książkę bibliotece szkolnej”. Tym razem w akcję włączyła się Szkolna Kasa Oszczędności, która zakupiła do biblioteki najpopularniejsze książki młodzieżowe dla dziewcząt oraz książki Grzegorza Kasdepke – tak chętnie czytanego przez dzieci. Poza tym biblioteka otrzymała w darze od Oli Kuby z klasy szóstej 8 książek z literatury dziecięcej.
4 maja biblioteka szkolna zorganizowała wiosenny kiermasz tanich książek. Książki pochodziły z Hurtowni Taniej Książki w Tuliszkowie. Wśród książek przeznaczonych do sprzedaży znalazły się tytuły proponowane wcześniej przez uczniów.
W kwietniu 2016r. najwięcej książek (w przeliczeniu na 1 ucznia) wypożyczyli uczniowie klasy drugiej (wychowawca p. Jolanta Nagórka). Najlepszym czytelnikiem kwietnia została Zosia Pawlik (kl.2).
28 kwietnia pierwszoklasiści wzięli udział w konkursie czytelniczym „Kasdepkowe przygody”;. Konkurs dotyczył znajomości książki Grzegorza Kasdepke „Ostrożnie! Wszystko, co powinno wiedzieć dziecko, żeby mogło bezpiecznie bawić się w domu”. Otwarcia konkursu dokonała p. Alina Duda – Dyrektor Szkoły. Pierwsza część konkursu polegała na wypełnieniu karty konkursowej, w której polecenia były głośno czytane przez nauczyciela. Do drugiej części konkursu zakwalifikowały się: Asia Świderek, Magda Słodka, Magda Bisińska i Julka Kowalczyk. W części drugiej dziewczynki odpowiadały na wylosowane zestawy pytań. Po podsumowaniu punktów z części pierwszej i drugiej Komisja Konkursowa postanowiła wyłonić laureatów konkursu:
I miejsce: Magda Słodka
II miejsce: Magda Bisińska
III miejsce: Asia Świderek
wyróżnienie: Julka Kowalczyk
Gratulujemy pierwszoklasistom znajomości lektury konkursowej. Laureaci otrzymają nagrody na apelu szkolnym.„Czytam sobie w bibliotece…” – 27 marca pierwszoklasiści wysłuchali fragmentów książek: „Kto polubi trolla?”, „Marta i ufoludek” oraz „Tytus superpies”, które biblioteka planuje zakupić w ramach realizacji Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa. Fragmenty książek zostały wykorzystane ze strony http://www.czytamsobie.pl/dopobrania.php . Są to książki z serii „Czytam sobie”. Pierwszoklasiści zgodnie stwierdzili, że chcieliby, żeby takie książeczki pojawiły się w naszej bibliotece.
W marcu i kwietniu biblioteka szkolna realizowała projekt czytelniczy „Poznajemy literaturę europejską”. Zaproszeni goście czytali najpopularniejsze książki autorów polskich i zagranicznych uczniom klas I-III oraz Małego Przedszkola. Książkę trzecioklasistom czytały: p. Alina Duda – Dyrektor Szkoły oraz p. Barbara Supeł – mama Mikołaja. Z kolei pierwszoklasiści gościli p. Renatę Sujkę – Przewodniczącą Rady Rodziców naszej szkoły. U drugoklasistów czytała p. Krystyna Matysek – Wiceprzewodnicząca Rady Gminy Głuchów, a dzieciom z Małego Przedszkola czytał p. Marek Duda – Gminny Komendant OSP w Głuchowie.


Jeszcze w ubiegłym roku kalendarzowym p. Alina Duda – Dyrektor Szkoły złożyła do organu prowadzącego wniosek o udzielenie wsparcia finansowego na zakup książek do biblioteki szkolnej w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa. Wniosek został rozpatrzony pozytywnie i dzięki temu nasza biblioteka wzbogaci swój księgozbiór o książki zakupione na kwotę 5000 zł (przy wkładzie finansowym 1000 zł organu prowadzącego).


„Kasdepkowe przygody” to kolejny konkurs czytelniczy przeznaczony dla uczniów klas I – VI. Konkurs odbędzie się w trzech grupach wiekowych: klasa I, klasy II-III oraz klasy IV-VI. Szczegóły konkursu znajdują się w regulaminie.„Czy istnieje ulubiona książka?” to tytuł artykułu z poradnika ekonomicznego dla najmłodszych „Brawo Bank”, który szóstoklasistki: Ola Kuba i Patrycja Winiarska przeczytały młodszym uczniom naszej szkoły. Artykuł można przeczytać tutaj - https://bankomania.pkobp.pl/media_files/2012633d-bb10-4f86-9250-022446b43ad3.pdf. Artykuł inspirowany był obchodami Światowego Dnia Książki, który w Polsce obchodzony jest od 2007 roku. Dzień Książki wymyślili Hiszpanie, którzy tego dnia obchodzą święto narodowe. Z tej okazji kobiety obdarowywane są czerwonymi różami, a mężczyźni książkami. Z okazji Światowego Dnia Książki pierwszoklasiści otrzymali w upominku od SKO książkę „Przygody Kuby Pieniążka i Żyrafki Lokatki”, a uczniowie klasy drugiej i trzeciej – „Pięć sposobów na oszczędzanie z SKO – przewodnik dla dzieci i rodziców”.Z okazji Dnia Ziemi uczniowie klasy drugiej pod opieką wychowawczyni p. Jolanty Nagórki, przedstawili inscenizację pt. ,,Kłótnia w tornistrze”. Przedstawienie zostało przygotowane w oparciu o książkę p. Elżbiety Bednarczyk. Pisarka, mieszkająca na stałe w Australii, była gościem w naszej szkole kilka miesięcy temu. Zdjęcia z przedstawienia znajdują się w internetowej galerii http://spwysokienice.pl/photogallery.php?album_id=97Biblioteka szkolna ogłasza kolejny konkurs czytelniczy, który odbędzie się w maju. Konkurs „Anaruk, chłopiec z Grenlandii” przeznaczony jest dla uczniów klasy drugiej i trzeciej. Szczegóły konkursu, który odbędzie się 23 maja, znajdują się w regulaminie.W kwietniu 2016r. w ramach współpracy z Biblioteką Pedagogiczną w Skierniewicach 16 uczniów z klas I- III wzięło udział w konkursie plastycznym pt: „Mój bajkowy bohater". Zwycięzcami etapu szkolnego są: z klasy pierwszej Magda Słodka, z klasy drugiej Milenka Brocka i Zosia Pawlik, z klasy trzeciej Tomek Bieliński i Amelka Rosa. Prace dzieci wezmą udział w dalszym etapie konkursu.Biblioteka szkolna ogłasza kolejny konkurs czytelniczy, który odbędzie się w maju. Konkurs „Z mitologią za pan brat” przeznaczony jest dla uczniów klasy piątej oraz szóstej. Szczegóły konkursu, który odbędzie się 13 maja, znajdują się w regulaminie.W kwietniu gazetka ścienna została poświęcona Dniu Książki. Zawiera cytaty, plakaty i wiersze o tematyce książki oraz statystykę wypożyczeń za miesiąc marzec.Wszystkich chętnych, zdolnych recytatorów zapraszamy do udziału w XXXVI Małym Konkursie Recytatorskim, którego szkolny etap odbędzie się 28 kwietnia o godz. 10:00. Zgłoszenia należy kierować do wychowawców klas do 22 kwietnia.
Regulamin konkursu znajduje się tutaj.W kwietniu 2016 r. biblioteka szkolna serdecznie zaprasza przedszkolaków z grup 5 i 6 letnich oraz uczniów z klas 0 i I- III do udziału w konkursie plastycznym „Bajkowy bohater”. Organizatorami konkursu są Biblioteka Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Skierniewicach oraz Biblioteka Pedagogiczna w Skierniewicach
Zapraszamy!
Regulaminu konkursu - kliknij tutaj1 kwietnia 2016 r. na apelu p. Alina Duda – Dyrektor Szkoły wręczyła nagrody i dyplomy laureatom szkolnego konkursu „Nie udawaj Greka ” i konkursu „ W krainie baśni”. Ponadto dyplom i książkę najlepszego czytelnika za miesiąc marzec – Liliannie Koczywąs.

W marcu 2016r. najwięcej książek (w przeliczeniu na 1 ucznia) wypożyczyli uczniowie klasy czwartej (wychowawca p. Małgorzata Grefkowicz). Najlepszym czytelnikiem marca została Lilianna Koczywąs (kl.4).
30 marca 2016 r. w bibliotece szkolnej zebrali się uczniowie, którzy poprawnie wykonali zadanie konkursowe biblioteki szkolnej „Nie udawaj Greka” ogłoszonym na łamach gazetki szkolnej „Po Dzwonku”. W konkursie zostało przewidzianych trzech laureatów, którzy zostali wyłonieni na drodze losowania. Szczęście w losowaniu mieli uczniowie klasy trzeciej i piątej: Bartłomiej Dziąg, Jagoda Walas i Natalia Dziąg. Gratulujemy!!!Uwaga! Uwaga!
Biblioteka szkolna na łamach gazetki szkolnej "Po Dzwonku" ogłasza konkurs frazeologiczny "Nie udawaj Greka". W konkursie wystarczy dopasować związki frazeologiczne do ich objaśnień. Gdy masz wątpliwości skorzystaj ze słownika frazeologicznego. Z poprawnym rozwiązaniem i z numerem gazetki udaj się do p. K. Szkup. Będziesz mógł wtedy wziąć udział w losowaniu nagród.
Zapraszamy!17 marca odbył się konkurs „W krainie baśni” dla uczniów klasy czwartej, którego celem było motywowanie do poznawania utworów literackich, a także przygotowanie do świadomego odbioru różnych tekstów kultury. Laureatami konkursu zostały: Lilianna Koczywąs, Zuzanna Karcz i Katarzyna Szochner.
W marcu gazetka ścienna biblioteki szkolnej została poświęcona Świętom Wielkanocnym. Zawiera wykaz lektur związanych z tymi Świętami oraz statystkę wypożyczeń za luty.
4 marca 2016 r. po uroczystości pasowania na czytelnika p. Alina Duda – Dyrektor Szkoły wręczyła nagrody i dyplomy laureatom szkolnego konkursu „Góra książek ”. Ponadto dyplom i książkę najlepszego czytelnika za miesiąc styczeń – Lilianie Koczywąs, a za miesiąc luty – Zofii Pawlik .
Pasowanie na czytelnika to oficjalne przyjęcie najmłodszych uczniów do grona czytelników biblioteki szkolnej. Podczas uroczystości najmłodsi uczniowie naszej szkoły zapoznali się z właściwymi zasadami traktowania książek z biblioteki, wysłuchali próśb książek, odgadywali także bajkowe zagadki, które sprawdziły ich znajomość bohaterów baśni i bajek. Najważniejszym momentem całej uroczystości było złożenie przyrzeczenia przez pierwszoklasistów i sam fakt pasowania na czytelnika biblioteki szkolnej, którego dokonał bibliotekarz. Impreza odbyła się 04.03. 2016r.
W lutym 2016 r. najwięcej książek (w przeliczeniu na 1 ucznia) wypożyczyli uczniowie klasy czwartej (wychowawca p. Małgorzata Grefkowicz). Najlepszym czytelnikiem lutego została Zofia Pawlik (kl.2).
9 lutego 2016 roku biblioteka szkolna zorganizowała Bal Przebierańców. Podczas Balu nagrodzono uczniów, którzy mieli najlepszy strój nawiązujący do utworów Jana Brzechwy. Królem Balu został Tomasz Bieliński z klasy trzeciej, a Królową – Marta Lipska z Małego Przedszkola. Wyróżnieni uczniowie: Kinga Pietrzak, Milena Brocka, Aleksandra Bielińska, Julia Antosik, Julianna Kowalczyk, Zofia Pawlik, Paulina Szochner, Adrian Sarna, Anita Sarna, Szymon Klimczak, Kamil Dyśko, Katarzyna Karcz, Natalia Popek, Olga Lipska i Natalia Brocka.12 lutego 2016 r. w bibliotece szkolnej zebrali się uczniowie, którzy poprawnie wykonali zadanie konkursowe biblioteki szkolnej „Góra książek” ogłoszonym na łamach gazetki szkolnej „Po Dzwonku”. W konkursie zostało przewidzianych trzech laureatów, którzy zostali wyłonieni na drodze losowania. Szczęście w losowaniu mieli uczniowie klasy trzeciej i piątej: Karol Stachecki, Kinga Matysek i Agata Walas.
Gratulujemy!!!04.02.2016r. w klasie drugiej odbyły się warsztaty „Podróż Gąsieniczek z wierszami Tuwima”. Wykorzystując chustę animacyjną Klanzy, dzieci wraz z bibliotekarzem utworzyli pociąg. Podróż rozpoczął wiersz „Lokomotywa”, następnie gąsieniczkowy pociąg zatrzymywał się na stacjach, gdzie uczestnicy mieli do wykonania różne zadania nawiązujące do utworów Tuwima. Na „stacji słoniowej” układali puzzle tematyczne. Zatrzymując się przy „stacji rozsypanej” natknęli się na rozsypankę słowną, z której układali tytuły wierszy oraz wysłuchali utwór „Pstryk”. „Stacja skoczna” była niezłą gratką dla miłośników gimnastyki, ponieważ trzeba się było tutaj wykazać umiejętnością skakania na skakance na różne sposoby. Na półmetku drogi pociąg zatrzymał się na niezwykle ważnej stacji „warzywkowo”. Podczas słuchania wiersza „Warzywa” dzieci dowiedziały się, dlaczego w ich diecie powinno się znaleźć dużo owoców i warzyw. Uświadomieni na temat zdrowego odżywiania, uczestnicy dotarli do „stacji czystości”, gdzie wysłuchali „Listu do dzieci” oraz zabawili się w kalambury dotyczące higieny i czystości. Z uśmiechami na twarzach, pełni uczniowie dotarli do „stacji meta”, która była niestety końcem ich podróży.
Spotkanie bibliotekarza z uczniami klasy I w dniu 03.02. 2016 r. było okazją do zapoznania się z wierszami Juliana Tuwima, które bawią i cieszą, a także uczą życia i tolerancji. Pierwszaki poznały treść wiersza "Lokomotywa” i wyruszyły w nieznaną podróż . Zatrzymywały się kolejno na stacjach, gdzie czekały na nich zadania, z którymi uczniowie świetnie poradzili sobie. Literacka zabawa połączona z muzyką i plastyką okazała się atrakcyjną formą „podróży” w świat poezji. Mamy nadzieję, że zachęci ona uczniów do częstego odwiedzania biblioteki. Do zobaczenia podczas kolejnych wypraw w świat książek!!!
W styczniu 2016r. najwięcej książek (w przeliczeniu na 1 ucznia) wypożyczyli uczniowie klasy drugiej (wychowawca p. Jolanta Nagórka). Najlepszym czytelnikiem stycznia została Lilianna Koczywąs (kl.4).30 stycznia 2016 r. po programie artystycznym na Balu Noworocznym p. Alina Duda – Dyrektor Szkoły wręczyła nagrody i dyplomy laureatom szkolnego konkursu „Z Brzechwą na wesoło”. Ponadto dyplom najlepszego czytelnika w I półroczu otrzymała Zosia Pawlik z klasy drugiej oraz Lilianna Koczywąs z klasy czwartej.
Tegoroczny wystrój sali na Bal Noworoczny – „W krainie baśni Andersena” związany był z udziałem naszej szkoły w programie „Książki moich marzeń”. Dekorację sali wykonali uczniowie i rodzice klasy trzeciej i szóstej.
28 stycznia 2016r. na zebraniu ogólnym rodziców p. Beata Ulanowska – nauczyciel bibliotekarz przedstawiła zebranym prezentację nt. „Korzyści z codziennego czytania dzieciom”. Informacje przekazane rodzicom zaczerpnięte zostały z książki Ireny Koźmińskiej i Elżbiety Olszewskiej „Wychowanie przez czytanie”. Ponadto rodzice otrzymali broszurę „Czytajmy dzieciom 20 minut dziennie”, której autorem jest Fundacja „ABC – XXI Cała Polska czyta dzieciom”. http://www.calapolskaczytadzieciom.pl/ckfinder_pliki/files/abcxxi%20broszura2013%201%20poprawione.pdf
Rodzicom polecamy „Złotą Listę” książek do głośnego czytania dzieciom Fundacji „ABC -XXI Cała Polska czyta dzieciom” http://www.calapolskaczytadzieciom.pl/zlota-lista
27 stycznia 2016r. p. Alina Duda – Dyrektor Szkoły wręczyła dyplomy tym uczestnikom szkolnego konkursu czytelniczego „Z Brzechwą na wesoło”, którym nie udało się wejść do Finału. Dyplomy otrzymali: Julia Antosik (kl.2), Ola Kubiak (kl.2), Wiktoria Winiarska (kl.2), Marcin Dudek (kl.3), Jagoda Walas (kl.3), Jan Lipski (kl.3) oraz Milena Brocka (kl.2).
27 stycznia 2016r. na apelu szkolnym dyplomy najlepszego czytelnika grudnia oraz nagrody książkowe otrzymały: Zosia Pawlik z klasy drugiej oraz Lilianna Koczywąs z klasy czwartej.
27 stycznia 2016r. odbył się finał szkolnego konkursu czytelniczego pt. "Z Brzechwą na wesoło", w którym wzięło udział 8 uczniów. Finaliści rozwiązali 3 zadania dotyczące wierszy Jana Brzechwy. Pierwsze zadanie polegało na dopasowaniu do siebie fragmentów wiersza oraz dopasowaniu tytułu. Następnie uczniowie pisali tytuły wierszy do przygotowanych rekwizytów. Na koniec należało odpowiedzieć na jedno z wylosowanych pytań dotyczących znajomości utworów Jana Brzechwy przewidzianych w regulaminie konkursu. Po podsumowaniu punktów zdobytych przez finalistów w poszczególnych konkurencjach okazało się, że Tomasz Bieliński otrzymał maksymalną liczbę punktów, natomiast trzech uczniów: Ola Bielińska kl.2, Amelia Rosa kl. 3 i Bartłomiej Dziąg zdobyli taką samą liczbę punktów. Oznaczało to dogrywkę o drugie miejsce. Ostatecznie Komisja Konkursowa postanowiła, że:
I miejsce zajął Tomasz Bieliński z kl.3
II miejsce – Amelia Rosa kl.3
III miejsce – Aleksandra Bielińska kl.2
IV miejsce – Bartłomiej Dziąg kl.3

Cztery równorzędne wyróżnienia: Kinga Pietrzak kl.2, Zofia Pawlik kl.2, Kamil Dyśko kl.3 i Mikołaj Supeł kl.3.
Gratulujemy!!!Uwaga! Uwaga!

Biblioteka szkolna na łamach gazetki szkolnej "Po Dzwonku" ogłasza konkurs frazeologiczny "Góra książek". W konkursie wystarczy dopasować związki frazeologiczne do ich objaśnień. Gdy masz wątpliwości skorzystaj ze słownika frazeologicznego. Z poprawnym rozwiązaniem i z numerem gazetki udaj się do p. K. Szkup. Będziesz mógł wtedy wziąć udział w losowaniu nagród.
Zapraszamy!19 stycznia 2016r. odbył się I etap szkolnego konkursu czytelniczego "Z Brzechwą na wesoło". Do konkursu zgłosiło się 15 uczniów z klasy pierwszej i drugiej. Otwarcia konkursu dokonała p. Alina Duda - Dyrektor Szkoły. I etap konkursu polegał na wypełnieniu karty konkursowej. Maksymalną liczbę punktów z części pierwszej uzyskali: Zosia Pawlik z klasy drugiej oraz Amelia Rosa i Tomek Bieliński z klasy trzeciej. Poza tymi uczniami do finału konkursu zakwalifikowali się: Kinga Pietrzak i Ola Bielińska z klasy drugiej oraz Bartek Dziąg, Mikołaj Supeł i Kamil Dyśko z klasy trzeciej.
Gratulujemy wszystkim uczestnikom konkursu znajomości wierszy Jana Brzechwy!
W styczniu tematem gazetki ściennej jest karnawał. Można znaleźć tam informacje dotyczące karnawału, ostatków i tłustego czwartku.
W grudniu 2015 r. najwięcej książek (w przeliczeniu na 1 ucznia) wypożyczyli uczniowie klasy drugiej (wychowawca p. Jolanta Nagórka) . Najlepszym czytelnikiem grudnia zostały: Zosia Pawlik (kl.2) i Lilianna Koczywąs (kl.4).12.01.2015 roku w klasie pierwszej odbyły się warsztaty pt: „Zabawa w maga” na podstawie książki Wojciecha Widłaka „Syrop maga Abrakabry”. Ich głównym celem była promocja czytelnictwa wśród najmłodszych dzieci. Na zajęciach bibliotekarz Katarzyna Szkup przybliżyła uczniom krótko fabułę książki. Wszyscy obecni znaleźli się w pięknym pałacu sułtana w Turcji, gdzie mieli utworzyć magiczny „ literowy syrop” i czarodziejskie zaklęcia. Okazało się, że dzieci miały dużą wiedzę o życiu sułtana, bardzo chętnie czarowały i wypowiadały magiczne słowa.Uczniowie klasy pierwszej byli niezwykle aktywni na zajęciach.
Swoim wychowankom podczas spotkania towarzyszyła p. Anna Dominiak.

W styczniu 2016r. biblioteka szkolna serdecznie zaprasza uczniów klasy drugiej i trzeciej do udziału w konkursie „Z Brzechwą na wesoło”. Konkurs związany jest z udziałem naszej szkoły w programie „Książki moich marzeń”, dzięki któremu biblioteka wzbogaciła swój księgozbiór o 100 pozycji książkowych na kwotę 1700 zł.
Żeby wziąć udział w konkursie wystarczy przeczytać wiersze Jana Brzechwy wymienione w regulaminie i zgłosić swój udział do biblioteki szkolnej w terminie do 19 stycznia 2016r. Zapraszamy!
Regulaminu konkursu - kliknij tutaj16 grudnia 2015r. gościliśmy w szkole p. Elżbietę Bednarczyk – pisarkę, tancerkę i aktorkę. Od 20 lat mieszka w Australii. Znana jest głównie z utworów dla dzieci takich jak: „Kłótnia w tornistrze”; „Nocne rozmowy żabek”, „Figlarne myszki”, „Chciwy niedźwiadek”. P. Elżbieta Bednarczyk w swoich utworach stara się przekazać dzieciom cenne wartości i wzory prawidłowego zachowania. Pisarka rozmawiała z uczniami i zachęcała, aby były miłe, uprzejme i prawdomówne. Podkreśliła, że należy szanować drugiego człowieka, siebie nawzajem, ale też przyrodę i otaczające nas przedmioty. Szczególną uwagę zwróciła na konieczność czytania książek oraz korzyściach płynących z czytania. Miłą niespodzianką dla dzieci było wykonanie przez pisarkę cygańskiego tańca. Po spotkaniu dzieci miały możliwość nabycia książeczki „Kłótnia w tornistrze” wraz z imienną dedykacją i autografem.
16 grudnia 2015r. p. Alina Duda – Dyrektor Szkoły wręczyła nagrody uczniom, którzy wyróżnili się w czytelnictwie w poszczególnych miesiącach. Nagrody i dyplomy otrzymały: Milenka Brocka z klasy drugiej, Kinga Matysek z klasy piątej i Kasia Karcz z klasy czwartej.
Gratulujemy dziewczynkom i zachęcamy innych uczniów do częstego wypożyczania książek w naszej bibliotece.W grudniu gazetka ścienna biblioteki szkolnej została poświęcona Świętom Bożego Narodzenia. Zawiera wykaz lektur związanych z tymi Świętami oraz statystkę wypożyczeń za listopad.
16 grudnia 2015 r. p. Alina Duda – Dyrektor Szkoły wręczyła nagrody laureatom konkursu frazeologicznego „Twardy jak głaz” ogłoszonego na łamach gazetki szkolnej „Po Dzwonku”. Nagrody otrzymali uczniowie klasy trzeciej: Karol Stachecki, Jasio Lipski i Tomek Bieliński. Gratulujemy chłopcom i zachęcamy do brania udziału w konkursach czytelniczych, które będą pojawiać się w kolejnych numerach gazetki szkolnej.
1 grudnia 2015r. na łamach bloga SKO - Wysokienice została ogłoszona akcja „Podaruj na Gwiazdkę książkę bibliotece szkolnej”. Akcja trwa do 22 grudnia. Każdy, kto podaruje książkę bibliotece, otrzyma drobny upominek od SKO. Poza tym darczyńca zostanie uwieczniony na zdjęciu, które zostanie zamieszczone w zakładce „biblioteka” na stronie internetowej naszej szkoły. W książce podarowanej bibliotece znajdzie się wpis o darczyńcy książki. Jako pierwsze do biblioteki z podarunkami zgłosiły się: Oliwia Krocz z klasy piątej i Natalia Popek z klasy czwartej.
W listopadzie 2015 r. najwięcej książek (w przeliczeniu na 1 ucznia) wypożyczyli uczniowie klasy czwartej (wychowawca p. Małgorzata Grefkowicz) . Najlepszym czytelnikiem listopada została Kasia Karcz z klasy czwartej.


W statystyce zostały uwzględnione udokumentowane wypożyczenia z Publicznej Gminnej Biblioteki – Filia w Wysokienicach.30 listopada 2015 r. w bibliotece szkolnej zebrali się uczniowie, którzy poprawnie wykonali zadanie konkursowe biblioteki szkolnej „Twardy jak głaz” ogłoszonym na łamach gazetki szkolnejPo Dzwonku”. W konkursie zostało przewidzianych trzech laureatów, którzy zostali wyłonieni na drodze losowania. Szczęście w losowaniu mieli uczniowie klasy trzeciej: Karol Stachecki, Jan Lipski i Tomasz Bieliński.
Gratulujemy!!!
30 listopada 2015 r. w ramach współpracy z SKO nasza biblioteka zorganizowała kiermasz taniej książki. Książki pochodziły z Hurtowni Taniej Książki w Tuliszkowie. Sprzedażą zajęli się członkowie Klubu Przyjaciół Książki z klasy szóstej: Paweł Gromek, Kinga Mateja, Dominika Grala oraz Aleksandra Kuba, Patrycja Winiarska i Agata Rosińska.
Książka trafia do biblioteki szkolnej i co dalej…” – o tym dowiedzieli się czwartoklasiści podczas wizyty w bibliotece szkolnej 20 listopada 2015 r. Uczniowie prześledzili kolejne etapy „drogi” książki zanim trafi ona na półkę z innymi książkami.
Wygenerowano w sekund: 0.08
1,740,711 unikalne wizyty