Strona internetowa Szkoły Podstawowej im. księcia Józefa Poniatowskiego w Wysokienicach

Szkoła do hymnu

W piątek przed Dniem Niepodległości w wielu szkołach uczniowie odśpiewali hymn narodowy. Akcja „Szkoła do hymnu” została już po raz drugi ogłoszona przez Ministerstwo Edukacji Narodowej. „Ponad 4 mln uczniów i 400 tys. nauczycieli z przeszło 20 tys. szkół w Polsce i za granicą o symbolicznej godzinie 11:11 wspólnie odśpiewało 4 zwrotki „Mazurka Dąbrowskiego” w ramach akcji „Szkoła do hymnu”. Przedsięwzięcie to wspólna inicjatywa Ministra Edukacji Narodowej oraz Rady Dzieci i Młodzieży.” - Czytamy na stronie ministerstwa.

 

Społeczność naszej szkoły już o 11:05 zebrała się na głównym holu, gdzie p. Małgorzata Grefkowicz przypomniała, że „Mazurek Dąbrowskiego” powstał w 1797r. we włoskim mieście Reggio, a jego pierwotny tytuł to „Pieśń Legionów Polskich we Włoszech”, słowa ułożył Józef Wybicki do melodii nieznanego kompozytora. Pieśń została oficjalnie uznana za hymn Rzeczypospolitej Polskiej w 1927r. Przypomnieliśmy jeszcze, jak zaczynają się kolejne zwrotki i punktualnie o 11:11 na hasło „Do hymnu” odśpiewaliśmy uroczyście cały hymn, mając świadomość, że śpiewamy razem ze  wszystkimi uczniami we wszystkich szkołach. Udziałem w tej pięknej akcji daliśmy wyraz naszemu patriotyzmowi.

 

[tekst: M. Grefkowicz; zdjęcia: K. Karcz, ucz. kl. VIII]

Jaś i Małgosia uczą oszczędzania

Rokrocznie 31 października obchodzimy Światowy Dzień Oszczędzania.  Obchodzone święto powstało z inicjatywy banków europejskich w 1924 roku, podczas pierwszej Międzynarodowej Konferencji Kas Oszczędnościowych, która odbyła się w Mediolanie i w czasie której stwierdzili, iż aby zapewnić stabilny i długotrwały rozwój społeczeństw trzeba reklamować ideę oszczędzania. W obecnych czasach wielu ekspertów zachęca do systematycznego oszczędzania, ponieważ oszczędzanie zapewnia komfort finansowy  i nie musimy martwic się o swoją przyszłość. 

 

Aby uczcić Światowy Dzień Oszczędzania w naszej szkole, klasa VIII pod kierunkiem opiekunki SKO – p. Barbary Łęczyckiej, przygotowała przedstawienie pt. "Jaś i Małgosia uczą oszczędzania”. W przedstawieniu podkreślono ideę  oszczędzania oraz metody zarządzania osobistymi finansami. Spektakl w wykonaniu ósmoklasistów od samego początku przykuł uwagę nawet najmłodszych widzów. Mimo ważnego przesłania płynącego z przedstawienia, został on utrzymany w wesołym tonie. Pamiętajmy, że oszczędzanie nie powinno być metodą gospodarowania nadwyżki finansowej, ale sposobem życia.

 

[tekst: B. Łęczycka; zdjęcia: Z. Pawlik, ucz. kl. VI]

Wycieczka do Łodzi

Pobyt na wycieczce w Łodzi rozpoczął się w Parku Trampolin "SALTOS".Po krótkim instruktażu i obowiązkowej rozgrzewce do wyboru były:
1. Dodgeball to inaczej strefa zbijaka: oddzielona siatką przestrzeń do gier zespołowych( skośne trampoliny umożliwiały wyjątkowe ewolucje),
2. Duży basen z gąbkami (trzy stanowiska z trampolinami nabiegowymi,a dla odważnych: skoki z wysokich ścianek),
3. Parkour strefa wypełniona sześciokątnymi trampolinami. A na niej przeszkody - duże, małe, trudne i łatwe.
4. Halfownia - Wyjątkowo długie trampoliny do ćwiczenia sekwencji akrobatycznych. Do tego trampolino-zjeżdżalnie - wiadomo, do czego. A po środku przeszkody - do tego, co podpowie wyobraźnia.
5. Ninja zwane również saltolino. Liczy się siła + wytrzymałość. Mało kto przechodzi całość ale niektórym się udało!!!
6. Kosze trening wsadów na trampolinach. Wybiera się wysokość kosza i rodzaj piłki. Reszta zależy od grawitacji.
Po całej godzinie zabawy czas na odpoczynek. 2 godziny trwał seans filmowy w Cinema City. Obejrzeliśmy film w formacie IMAX 3D pt."Czarownica 2". Na koniec wizyta w FOOD COURT i możliwość zjedzenia ulubionych dań.
W wycieczce wzięło udział 33 uczniów z klas V, VI i VII.
[tekst i zdjęcia P. Majewicz - organizator wycieczki]

Papież pielgrzym

Dnia 29 października 2019 roku obchodziliśmy w naszej szkole dzień papieski pod hasłem „św. Jan Paweł II – papież pielgrzym”. Z tej okazji ks. Mateusz Adamski i uczniowie z klasy VII zaprezentowali podczas uroczystego apelu historię pielgrzymek św. Jana Pawła II. Uczniowie opowiadali o tym, dlaczego Ojciec Święty tak dużo podróżował, jak wyglądały jego pielgrzymki i przygotowania do nich. Wykorzystane zostały fragmenty filmów, które przybliżyły  postać św. Jana Pawła II zwłaszcza najmłodszym uczestnikom. Dekorację przygotowali uczniowie klasy VIII.

 

[tekst: ks. M. Adamski; zdjęcia: Z. Pawlik, ucz. kl. VI]

Ślubowanie pierwszoklasistek

28 października w naszej szkole odbyła się uroczystość „Pasowania na ucznia” dzieci z klasy pierwszej. Zanim nastąpił ten ważny w życiu każdego ucznia moment, dzieci z klasy I zaprezentowały  swoje umiejętności w programie artystycznym, oklaskiwanym przez przybyłych na uroczystość rodziców, nauczycieli i uczniów. Następnie „pierwszoklasistki” uroczyście ślubowały na sztandar szkoły. Dyrektor Szkoły pani Alina Duda dokonała ceremonii  pasowania, dotykając ramię każdego ucznia dużym ołówkiem i wypowiadając słowa: „Pasuję Cię na ucznia klasy pierwszej”. W ten sposób uczennice  zostały przyjęte w poczet społeczności szkolnej. Wychowawczyni klasy pani Anna Dominiak wręczyła uczennicom pamiątkowe dyplomy. O pierwszoklasistkach pamiętali również uczniowie klas starszych, którzy obdarowali je upominkami. Pani Dyrektor, złożyła uczennicom najlepsze życzenia, aby dobrze wykorzystały czas spędzony w szkole oraz zdobywały jak największą wiedzę i umiejętności, a tym samym godnie reprezentowały szkołę.

 

Uczennice klasy I wraz z wychowawczynią składają serdeczne podziękowanie wszystkim osobom uczestniczącym w uroczystości ślubowania, uczniom klasy siódmej za pomoc w prowadzeniu uroczystości, uczniom pocztu sztandarowego, a szczególnie rodzicom, którzy przyczynili się do uświetnienia tej uroczystości.

 

[tekst: A. Dominiak; zdjęcia: Z. Pawlik, ucz. kl. VI]

Ordery uśmiechu dla pierwszoklasistek

25 października był wyjątkowym dniem dla uczennic klasy I.  Tego dnia cała szkolna społeczność uczestniczyła w otrzęsinach pierwszoklasistów.  Organizatorem imprezy był Samorząd Uczniowski pod kierunkiem p. Joanny Tołżewskiej  i p. Barbary Łęczyckiej.  Uczennice klasy I wykazały się umiejętnościami sportowymi oraz ogólną wiedzą zdobytą w szkole i w domu.

 

Pierwsza konkurencja polegała na wykonaniu rzutu woreczkami do kosza. Pierwszoklasistki wykazały się w tym zadaniu niezwykłą trafnością. W drugiej konkurencji uczennice skakały na skakance. Trzecie zadanie polegało na odbijaniu piłeczką od tenisa stołowego. Kolejne zadanie sprawdzało równowagę i polegało na staniu na jednej nodze. W piątej konkurencji dziewczynki z klasy I udzielały odpowiedzi na pytania z kategorii  języka polskiego, matematyki i ogólnej wiedzy o szkole. Ostatnim zadaniem, która każda uczennica pierwszej klasy wykonała z uśmiechem na buźce, było zjedzenie plasterka cytryny i wypowiedzenie słowa PYCHOTA. I tradycyjnie, na zakończenie tej imprezy uczennice zostały obdarowane orderami uśmiechu za wszystkie zmagania, w których uczestniczyły tego szczególnego dnia.

 

[tekst: J. Tołżewska; zdjęcia: Z. Pawlik, ucz. kl. VI]

Gitarowy riff

Dnia 23.10. 2019r.odbyła się audycja muzyczna pt. „Gitarowy riff”. Poprowadził ją p. S. Bartkiewicz w towarzystwie gitarzysty p. Leszka Sokołowskiego. Mieliśmy okazje poznać budowę gitary elektrycznej oraz zaobserwować sposoby uzyskiwania intrygujących efektów dźwiękowych.

 

Uczniowie wysłuchali różnych utworów gitarowych: tanecznej cha-chy, rock and roll a także słynnego ,,Europa” Carlosa Santany i ,,The Final Countdown” z repertuaru zespołu Europa.Kolejnym ciekawym instrumentem był sitar. Pochodzi z Indii i wykonany został z dyni. Instrument był cichy, ponieważ dynia jest słabym rezonansem, posiadał dużo strun i z racji warzywa, z którego został zrobiony jest bardzo delikatny.Była to ciekawa lekcja muzyki.

 

[tekst: A. Dominiak; zdjęcia: W. Winiarska, ucz. kl. VI]

IX Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia

4 października nasza szkoła już po raz ósmy wzięła udział w obchodach Światowego Dnia Tabliczki Mnożenia. Akcja, której koordynatorem w szkole jest p. Beata Ulanowska, ma na celu zachęcić wszystkich do przypomnienia sobie tabliczki mnożenia. W naszej szkole uczniowie klas IV i V przypominali sobie trudne przykłady z mnożenia w grze „Piłkarz – matematyk”. Konkurencje przeprowadził p. Piotr Majewicz- nauczyciel wychowania fizycznego.

 

Wreszcie nadszedł 4 października – IX Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia. Komisja Egzaminacyjna w składzie: Zosia Pawlik, Wiktoria Winiarska, Ola Kubiak, Julia Machcińska i Maciej Wilczak sprawdzała „tabliczkową wiedzę” podczas krótkiego egzaminu, do którego podchodzili uczniowie klas IV –VIII oraz nauczyciele i rodzice uczniów. Każdy, kto bezbłędnie odpowiedział na 5 przykładów tabliczki mnożenia uzyskiwał tytuł Eksperta Tabliczki Mnożenia, co było potwierdzone uzyskaniem specjalnej legitymacji oraz otrzymywał naklejkę z napisem „Jestem EKSPERTEM TABLICZKI MNOŻENIA”. Po pomyślnie zdanym egzaminie członkowie Komisji przybijali ze zdającym „żółwika”. 

Dzień Chłopca 2019

       CHŁOPAKI GÓRĄ!  To hasło przyświecało Dniu Chłopaka, który obchodziliśmy w naszej szkole      30 września. Z tej okazji wszyscy chłopcy otrzymali od koleżanek życzenia i cukierki. To specjalnie     dla nich uczennice z klas: V, VI i VIII pod kierownictwem pani Grażyny Dyśko przygotowały część artystyczną i wybory Mini Superchłopaka i Superchłopaka roku szkolnego 2019/2020.

    O tytuł Mini Superchłopaka walczyli chłopcy z kl. 0-III, a Superchłopaka z kl. IV-VIII. Uczestnicy konkursu musieli wykazać się inteligencją, poczuciem humoru, kreatywnością i sprawnością fizyczną.    Trzeba przyznać, że rywalizacja była zacięta. Publiczność pomagała swoim faworytom, dopingując ich w trakcie wykonywania zadań. Zmaganiom uważnie przyglądało się jury konkursowe, które przyznawało punkty w każdej konkurencji.

Najwięcej punktów, a tym samym tytuł Mini Superchłopaka 2019/2020 otrzymał Olek Krysiak z kl. III, natomiast zaszczytny tytuł Superchłopaka roku szkolnego 2019/2020 otrzymał uczeń klasy VIII-Karol Lipski. G R A T U L A C J E!

 

[tekst:G. Dyśko, zdjęcia: J. Walas, ucz. kl. VII]

Próbna ewakuacja

Dbając o bezpieczeństwo naszych uczniów, nauczycieli oraz pracowników  obsługi, 27 września została przeprowadzona próbna ewakuacja. Po usłyszeniu sygnału alarmowego wszystkie osoby znajdujące się w budynku szkolnym, zachowując wytyczne zawarte w instrukcji bezpieczeństwa pożarowego, bez paniki przedostały się drogami ewakuacyjnymi do punktu zbiórki, którym było boisko szkolne.

 

Po opuszczeniu sal lekcyjnych wszyscy zgromadzili się na boisku przed szkołą, w bezpiecznej odległości od miejsca zagrożenia. Tam nauczyciele sprawdzili obecność uczniów znajdujących się pod ich opieką.

 

 

Jednocześnie p.dyrektor Alina Duda  powiadomiła straż pożarną i zgodnie z ustaleniami na miejsce przybyła jednostka OSP z Wysokienic. Po przybyciu strażaków dyrektor szkoły  przekazała informacje o sprawnie przeprowadzonej ewakuacji, a przybyły zastęp straży pożarnej przeszukał budynek szkoły.

 

Głównym celem przeprowadzonych ćwiczeń było zapoznanie uczniów i pracowników szkoły z praktycznym zastosowaniem procedur dotyczących zachowania się w przypadku wybuchu pożaru lub powstania innego zagrożenia dla życia i zdrowia.

 

[tekst:K. Szkup]

Kolorowe dźwięki

25 września odbyła się pierwsza w tym roku szkolnym audycja muzyczna pt. „Kolorowe dźwięki”. Gościem spotkania była pani Monika Karczewska, która zagrała utwory muzyczne na waltorni. Uczniowie usłyszeli m.in.: utwór „Szeherezada” z bajki o Sindbadzie, uwerturę operetki „Lekka kawaleria”, „Ragtime”, „Tańce Połowieckie” oraz utwór nawiązujący do opowieści o szwajcarskim bohaterze Wilhelmie Tellu. Ponadto prowadząca omówiła budowę i sposób gry na waltorni, która należy do instrumentów dętych blaszanych. Spotkanie wzbudziło duże zainteresowanie wśród uczniów.

 

[tekst: A. Dominiak; zdjęcia: W. Winiarska, ucz. kl. VI]

Najnowsze filmy

Bo w naszym SKO recykling to jest to!
Film propagujący ochronę naszego środowiska poprzez działania związane z recyklingiem. ...
1,771 Oglądano
Brak ocen
Dodał: redaktor
10.04.15
Bankomania - cz. 2
Bankomania - cz. 2, film z udziałem m.in. dzieci ze SP w Wysokienicach zrealizowany prz...
1,628 Oglądano
Brak ocen
Dodał: redaktor
25.03.15
Bankomania - cz. 1
Bankomania - cz. 1, film w ramach kampanii "Bankomania" - Banku PKO BP z udziałem m.in....
2,046 Oglądano
Brak ocen
Dodał: redaktor
25.03.15
II Slalom Matematyczny
Video relacja z II Slalomu Matematycznego, Brzeziny X 2014 r.
1,999 Oglądano
Brak ocen
Dodał: redaktor
22.02.15
Wygenerowano w sekund: 0.19
965,909 unikalne wizyty