Strona internetowa Szkoły Podstawowej im. księcia Józefa Poniatowskiego w Wysokienicach

Dzień Hobbystów i Talentów


21 marca, w pierwszy dzień wiosny, w naszej szkole po raz kolejny odbył się Dzień Hobbystów i Talentów. W tym dniu wszyscy uczniowie mieli okazję podzielić się swoimi zainteresowaniami oraz zaprezentować swoje kolekcje. Na zorganizowanej wystawie pojawiły się rozmaite zbiory zarówno uczniów, jak i nauczycieli. Były to m.in. filiżanki z różnych stron świata, bilety z imprez sportowych, metalowe znaczki, różne przekłady Biblii, starodawne monety, zabawki, klocki, karty, magnesy, by wspomnieć tylko niektóre z nich. Każdy kolekcjoner opowiedział o swoim zbiorze tak, by zainteresować nim również innych. Na pewno były to ciekawe propozycje na spędzanie czasu wolnego w sposób twórczy i rozwijający. Wszyscy chętni, którzy zapragnęli zaprezentować swój talent i umiejętności na forum szkoły, mogli to zrobić w jednej z następujących kategorii: muzycznej, kulinarnej, recytatorskiej, sportowej i plastycznej. Najliczniejsza grupa uczniów prezentowała talent plastyczny. Jury miało bardzo dużo trudności z wyborem najlepszych, bo talentów było naprawdę dużo.

Po długiej naradzie ustalono, że tytuł Super Talent Plastyczny otrzymuje Lilianna Koczywąs z kl. V,

Super Talent Recytatorski – Zofia Pawlik z kl. III,
Super Talent Sportowy – Kamil Kowalczyk z kl. V,
Super Talent Kulinarny – Jagoda Walas z kl. IV.

Dyplomy oraz nagrody i „pocieszki” ufundowane przez SKO wręczyła Pani Dyrektor Alina Duda. Wszystkim biorącym udział w tegorocznych zmaganiach, jak i obserwatorom życzymy, by cierpliwie i wytrwale rozwijali swoje zdolności i zechcieli nam je zaprezentować w następnym roku.

Dzień Matematyki 2017


Inicjatorem i organizatorem Dnia Matematyki w Polsce jest Stowarzyszenie Doskonalenia i Rozwoju 4improve – w tym roku pod patronatem Ministra Edukacji Narodowej. U nas w szkole Dzień Matematyki został przeprowadzony po raz drugi. 15 marca 2016r. z okazji Dnia Matematyki odbył się w naszej szkole Turniej Matematyczny, który przeprowadziła p. Beata Ulanowska. Materiały do przeprowadzenia Turnieju zostały udostępnione przez organizatora. Turniej, w którym wzięli udział uczniowie klasy IV, V i VI przebiegał pod hasłem „Pieniądze to nie wszystko”. Do każdego zadania konkursowego dołączona została prawidłowa odpowiedź oraz krótki opis „Na temat” pełniący rolę edukacyjną. Uczniowie podzieleni na zespoły, wybierali numer zadania spośród 24 zadań wyświetlonych na ekranie. Zadania zostały zróżnicowane pod względem punktacji (za 2 i 4 punkty). Za prawidłową odpowiedź kapitanowie zespołów odbierali punkty w postaci owocowych cukierków.
Oto składy mistrzowskich drużyn:
W klasie czwartej: Bartłomiej Dziąg, Amelia Rosa i Jan Lipski; w klasie piątej: Zuzanna Karcz, Karol Lipski, Marcin Fastyn i Rafał Kozłowski; w klasie szóstej: Oliwia Krocz, Kinga Matysek, Natalia Dziąg i Damian Ciach. 17 marca p. dyrektor Alina Duda wręczyła matematycznym mistrzom pamiątkowe dyplomy.
O Turnieju Matematycznym można także przeczytać https://www.szkolneblogi.pl/blogi/sko-wysokienice/dzien-matematyki/

Konkurs literacko-plastyczny


Czworo uczniów naszej szkoły wzięło udział w konkursie literacko-plastycznym organizowanym przez Szkołę Podstawową w Białyninie w związku z realizacją programu edukacji ekologicznej „Grasz w zielone? … gram”. Konkurs nosił tytuł „Nawet pisarze i poeci segregują śmieci”, a zadanie polegało na przedstawieniu w formie komiksu sposobu segregowania odpadów w naszych domach. Rozdanie nagród nastąpiło 2 marca. Mikołaj Supeł z kl. IV otrzymał nagrodę, a Tomek Bieliński również z klasy IV dostał wyróżnienie. Pochwalili się swoimi osiągnięciami na apelu szkolnym. Pozostałym uczestnikom – Oliwii Krocz z kl. VI i Karolowi Stacheckiemu z kl. IV – dyplomy za udział wręczyła pani dyrektor. Życzymy dalszych sukcesów!

Pasowanie na czytelnika


1 marca pierwszoklasiści zostali oficjalnie przyjęci do grona czytelników biblioteki szkolnej. Głównym celem uroczystości „pasowania na czytelnika” było zachęcenie najmłodszych do korzystania ze zbiorów biblioteki szkolnej, wypożyczania książek oraz rozwijania umiejętności czytania. Zanim pierwszoklasiści złożyli przyrzeczenie czytelnika, obejrzeli przedstawienie pt. „Kłótnia wróżek” (wg scenariusza Moniki Czarniewskiej „Biblioteka w Szkole” 12/2009), w którym wystąpili uczniowie klasy czwartej i szóstej. Obsada:

Wróżki- Oliwia Krocz, Agata Walas; Skrzaty- Tomasz Bieliński, Karol Stachecki; Książka- Bartłomiej Dziąg; Jaś- Jan Lipski; Małgosia- Jagoda Walas; Czerwony Kapturek- Kamila Ciach; Krasnoludki- Mikołaj Supeł, Kamil Dyśko; Śnieżka- Amelia Rosa; Dziewczynka z zapałkami- Kinga Matysek; Pani w sukience balowej- Natalia Krysiak; Gerda- Kamila Ciach, Kaj- Marcin Dudek, Królowa Śniegu - Jagoda Walas; Śpiąca Królewna- Amelia Rosa; Królewicz – Kamil Dyśko.

Podczas uroczystości najmłodsi uczniowie naszej szkoły zapoznali się z właściwymi zasadami traktowania książek z biblioteki, wysłuchali próśb książki, odgadywali także bajkowe zagadki, które sprawdziły ich znajomość bohaterów baśni i bajek. Najważniejszym momentem całej uroczystości było złożenie przyrzeczenia przez pierwszoklasistów i sam fakt pasowania na czytelnika biblioteki szkolnej, którego dokonał bibliotekarz.
Na zakończenie uroczystości pierwszoklasiści otrzymali upominki od Szkolnej Kasy Oszczędności – książeczki pt. „Abecadło geniusza”.

Zabawa karnawałowa


W związku z trwającym karnawałem 22 lutego w naszej szkole Samorząd Uczniowski zorganizował zabawę karnawałową. Tego dnia wszyscy uczniowie klas I-VI wraz z przedszkolakami świetnie się bawili w rytm tanecznych utworów zarówno polskich jak i zagranicznych. W czasie przerwy od tanecznych wygibasów uczniowie korzystali z bufetu SKO, który zorganizował sprzedaż pysznych zapiekanek oraz soków owocowych. Główną atrakcją tego dnia był konkurs na najpiękniejszy i najbardziej oryginalny strój karnawałowy wykonany z surowców wtórnych. Jury oceniało pomysłowość, wykonanie oraz prezencję strojów. Kreatywność przygotowanych kostiumów przeszła oczekiwania organizatorów. Wybranie najpiękniejszego stroju było bardzo trudne, dlatego jury postanowiło nagrodzić te najbardziej oryginalne i pracochłonne stroje. Wyróżnieni zostali: Damian Ciach kl.VI, Natalia Dziąg kl.VI, Ania Wielanek kl I, Martynka Bielińska przedszkole, Paulina Szochner klIII Zosia Pawlik kl.III, Szymon Klimczak kl.II, Marta Lipska kl.0, Maciek Wilczak k.III, Natalia Brocka kl.V, Wiktoria Winiarska kl.III, Adam Rosa przedszkole, Nadia Wasilewska przedszkole, Karol Lipski kl.V, Dawid Fastyn kl.I, Bartek Gromek kl.0. Wyróżnieni uczniowie otrzymali nagrody książkowe oraz gromkie brawa od pozostałych uczniów i obecnych rodziców. Oprawą muzyczną tego dnia zajmował się szkolny DJ - Krystian Rosiński wraz z pomocnikiem Patrykiem Lesiakiem z kl.VI. To był bardzo wesoły i przyjemny dzień.

Walentynki w naszej szkole


Już kolejny rok Samorząd Uczniowski zorganizował pocztę walentynkową, która uprzyjemniła uczniom naszej szkoły Dzień Świętego Walentego. Tydzień wcześniej uczniowie mieli możliwość umieszczania walentynkowych kartek w specjalnie przygotowanym pudełku, które 14 lutego zostało otwarte, a zawartość dostarczona do adresatów. Roznoszeniem walentynek zajęły się dziewczynki z klasy VI Oliwia Krocz oraz Agata Walas. Liczba miłosnych liścików przeszła oczekiwania członków SU. Każdy dostarczony liścik rozpromienił uczniowskie twarzyczki i wypełnił serduszka pozytywnymi emocjami. Z kolei Szkolna Kasa Oszczędności przygotowała kiermasz walentynowy, o którym można przeczytać na stronie: https://www.szkolneblogi.pl/blogi/sko-wysokienice/kiermasz-walentynkowy/
Z okazji Walentynek uczniowie klasy szóstej oraz czwartej pod kierunkiem
p. Beaty Ulanowskiej wystąpili w przedstawieniu pt. „Czerwony Kapturek szuka księcia”. Główna postać, którą jest Czerwony Kapturek zabiera nas ze sobą w podróż poszukiwania Księcia. Dziewczynka trafia do różnych bajek, np. Królewna Śnieżka i 7 krasnoludków, w poszukiwaniu tego jedynego, z którym umówiła się przez Internet „na czacie”. Bajka niesie nam przesłanie wypowiedziane przez wszystkich na końcu przedstawienia, które brzmi: „Uważaj bracie, jak umawiasz się na czacie”. Obsada: narrator – Oliwa Krocz, Czerwony Kapturek – Kinga Matysek, żaba – Zuzanna Walas, Piękny Książę – Agata Walas, Krzycząca Księżniczka – Natalia Dziąg, Śnieżka – Natalia Krysiak, książę – Agata Walas, smok – Olga Lipska, wiedźma – Natalia Krysiak, wilk – Natalia Dziąg, babcia – Olga Lipska, pszczółka Zuzanna Walas, zaczarowane drzewa – Kamila Ciach, Amelia Rosa, Jagoda Walas, krasnoludki – Tomasz Bieliński, Bartłomiej Dziąg, Marcin Dudek, Kamil Dyśko, Karol Stachecki, Jan Lipski, Mikołaj Supeł.
Po przedstawieniu p. Alina Duda – Dyrektor Szkoły wręczyła dyplomy i nagrody laureatom konkursu czytelniczego pt. „Walentynki z wierszami Jana Brzechwy”. Więcej o konkursie można przeczytać w zakładce biblioteka na stronie internetowej naszej szkoły. Ponadto biblioteka szkolna z okazji Walentynek zorganizowała akcję czytelniczą pt. „randka w ciemno z książką”, w której przygotowanie włączyły się mamy naszych uczniów – p. Joanna Bielińska i p. Barbara Supeł.

Apel podsumowujący wyniki w nauce i czytelnictwie


9 lutego odbył się szkolny apel podsumowujący wyniki w nauce i czytelnictwie w pierwszym półroczu roku szkolnego 2016/2017. W obecności całej społeczności szkolnej p. Alina Duda – Dyrektor Szkoły wręczyła nagrody w postaci dyplomów „WZOROWEGO UCZNIA” . Dyplomy te otrzymali najlepsi uczniowie, którzy osiągnęli średnią ocen powyżej 4,75 oraz uzyskali wzorową ocenę zachowania. Nagrody zdobyły: Lilianna Koczywąs i Zuzanna Karcz z klasy piątej oraz Olga Lipska, Oliwia Krocz i Agata Walas z klasy szóstej. Pani dyrektor wręczyła również dyplomy „NAJLEPSZEGO CZYTELNIKA” uczniom, którzy w I półroczu wypożyczyli najwięcej książek. W klasach młodszych dyplom otrzymała Zofia Pawlik z klasy trzeciej, a w klasach starszych - Anna Bielińska z klasy piątej.

Audycja muzyczna


W dniu 8 lutego odbyła się kolejna w tym roku szkolnym audycja muzyczna. Głównym bohaterem instrumentalnym tego koncertu był saksofon, który pomimo tego, że jest wykonany cały z blachy należy do grupy instrumentów dętych drewnianych. Wynika to z faktu, że wydobywanie dźwięku w saksofonie odbywa się poprzez wprawienie w drgania drewnianego stroika, który zamontowany jest w ustniku instrumentu. Drewniane stroiki mają także np. klarnety. Podczas audycji poznaliśmy budowę jednego z mniejszych saksofonów - saksofonu altowego. Podobnie zbudowane są również nieco większe saksofony tenorowe lub jeszcze większe barytonowe.
Nie sposób było się nie oczarować dźwiękami wypływającymi z tego instrumentu. Wszyscy uczestnicy tej audycji spędzili bardzo przyjemnie czas.

Apel na temat oszczędzania wody i żywności


03.02.2017r. odbył się w naszej szkole apel, na którym uczennice klasy szóstej mówiły dlaczego i w jaki sposób należy oszczędzać wodę i żywność. Woda jest dobrem, z którego korzystamy codziennie w różnych celach. Często nie zdajemy sobie sprawy z ilości wody jaką zużywamy na darmo. A tymczasem okazuje się, że kontrolując przepływ wody w naszych gospodarstwach możemy poczynić bardzo duże oszczędności. Dziewczęta dały wszystkim obecnym na spotkaniu cenne rady i wskazówki w jaki sposób my możemy oszczędzać wodę. W dalszej części spotkania uczennice wyjaśniły co to jest Bank Żywności i czym się zajmuje – powiedziały że jest to:
a) organizacja społeczna zajmująca się przeciwdziałaniem marnowaniu żywności i walką z niedożywieniem,
b) miejsce składowania żywności
c) rodzaj sklepu, w którym płaci się kartą
Argumentowały dlaczego powinniśmy racjonalnie kupować żywność. Na zakończenie spotkania poczęstowały wszystkich „szklanką pysznej wody”.

Gminne kolędowanie

W ostatnia niedzielę ferii 29 stycznia odbył się w naszej gminie przegląd kolęd i pastorałek XIV Głuchowskie Kolędowanie „Z kolędą i dobrym słowem”. Tym razem kolędujące zespoły i soliści zjechali się do kościoła pod wezwaniem świętego Wawrzyńca w Białyninie. Zebranych powitał p. Andrzej Kowara – Wójt Gminy Głuchów. Uczniowie wszystkich szkół naszej gminy chcieli zaprezentować swoje umiejętności i jednocześnie wziąć udział w tej śpiewanej wspólnej modlitwie. Naszą szkołę jak co roku reprezentowały „Wysokińskie paninecki” w 10-osobowym składzie, które zaśpiewały dwie kolędy: „Do szopy” oraz „Jezus malusieńki”. W przeglądzie wziął również udział Tomek Bieliński z klasy IV i zagrał na flecie kolędy: „Lulajże, Jezuniu” i „Bóg się rodzi”.
Występy naszych uczniów udały się znakomicie, mimo że głos zamarzał, a ręce grabiały z zimna ;) Po prezentacji cała grupa udała się na poczęstunek przygotowany przez Koło Gospodyń w Białyninie. Wszyscy uczestnicy otrzymali również słodki upominek, ufundowany przez Urząd Gminy.

Noworoczny bal w naszej szkole

W sobotę 14 stycznia 2017 roku uczniowie Szkoły Podstawowej w Wysokienicach wraz z rodzicami, babciami, nauczycielami oraz absolwentami naszej szkoły mieli przyjemność uczestniczyć w balu noworocznym. Gościem specjalnym tego wyjątkowego dnia był Wójt Gminy Głuchów- pan Andrzej Kowara. Wszyscy zebrani goście obejrzeli różnorodny, barwny i interesujący program artystyczny pod tytułem „Przyroda wokół nas”. Należy również dodać, że sala gimnastyczna, w której odbywał się bal, została udekorowana zgodnie z przyrodniczą tematyką, co podkreśliło atmosferę tego wspaniałego dnia.
Za dekorację sali odpowiedzialna była klasa VI i klasa III wraz z wychowawcami. Olbrzymią pomocą i inwencją przy dekoracji sali wykazali się rodzice uczniów z wyżej wymienionych klas. Jako pierwsi na scenie wystąpiły przedszkolaki z piosenką pt. „Mikołaj”. Maluchy do ich pierwszego tak ważnego występu przygotowała pani Emilia Hac. Drugi występ zaprezentowali uczniowie klasy zerowej. Zaśpiewali oni piosenkę pt. „Wesoły Nowy Roczek” w rytmie krakowiaka. Do występu dzieci przygotowała wychowawczyni, pani Katarzyna Szkup. Następnie na scenie pojawili się uczniowie klasy pierwszej, którzy zaśpiewali i zilustrowali ruchem piosenkę pt. „Zima”. Do występu przygotowała uczniów wychowawczyni, pani Barbara Łęczycka. Uczniowie klasy II przenieśli widzów do świata baśni śpiewając i tańcząc do piosenki „Pół kroku stąd” z baśni filmowej pt. „Vaiana”. Drugoklasiści pracowali pod opieką wychowawczyni, pani Anny Dominiak. Uczniowie klasy III zaprezentowali interesujący układ choreograficzny z elementami zumby do utworu Daddy Yanki. Następnie dwie solistki Zosia Pawlik (kl.III) i Milenka Brocka (kl.III) zatańczyły bardzo żywiołowo do gorących rytmów utworu Fly Project „Toca toca”. Z uczniami klasy III pracowała wychowawczyni, pani Jolanta Nagórka. Kolejnymi artystami na scenie byli uczniowie klasy VI, którzy pod kierunkiem wychowawczyni, pani Joanny Tołżewskiej zaprezentowali przedstawienie w języku angielskim pt. „Czerwony Kapturek – Little Red Riding Hood”. Było to ciekawe przeniesienie publiczności do świata baśni, ale także była to porządna lekcja języka angielskiego. Kolejnym wykonawcą na naszej szkolnej scenie była klasa IV, która pod czujnym okiem wychowawczyni, pani Beaty Ulanowskiej, przygotowała piosenki „Pięknie żyć” i „ Kołysz nas Ziemio”. Ostatni występ sceniczny należał do uczniów klasy V, którzy zaprezentowali show pt. „Twoja twarz brzmi znajomo”. Uczniów do tego występu przygotowała wychowawczyni, pani Małgorzata Grefkowicz.
Konferansjerkę prowadziły uczennice klasy VI- Oliwia Krocz i Agata Walas. Autorem konferansjerki była pani Jolanta Nagórka. Wszystkie występy uczniów uświetniły ten wyjątkowy dzień i pokazały jak zdolnych i kreatywnych uczniów ma Szkoła Podstawowa w Wysokienicach.
Po części artystycznej uczniowie wraz z rodzicami, nauczycielami i absolwentami uczestniczyli w zabawie tanecznej, którą prowadził DJ Czarny. W trakcie balu wszyscy uczniowie zostali ugoszczeni pysznym obiadem przygotowanym przez Radę Rodziców. Serdeczne podziękowania dla rodziców, uczniów, nauczycieli, Dyrektora Szkoły i wszystkich, którzy przyczynili się do zorganizowania tak imponującego balu noworocznego.

Najnowsze filmy

Bo w naszym SKO recykling to jest to!
Film propagujący ochronę naszego środowiska poprzez działania związane z recyklingiem. ...
851 Oglądano
Brak ocen
Dodał: redaktor
10.04.15
Bankomania - cz. 2
Bankomania - cz. 2, film z udziałem m.in. dzieci ze SP w Wysokienicach zrealizowany prz...
783 Oglądano
Brak ocen
Dodał: redaktor
25.03.15
Bankomania - cz. 1
Bankomania - cz. 1, film w ramach kampanii "Bankomania" - Banku PKO BP z udziałem m.in....
840 Oglądano
Brak ocen
Dodał: redaktor
25.03.15
II Slalom Matematyczny
Video relacja z II Slalomu Matematycznego, Brzeziny X 2014 r.
769 Oglądano
Brak ocen
Dodał: redaktor
22.02.15
Wygenerowano w sekund: 0.10
309,168 unikalne wizyty